Ne-au amenintat cu bataia, dar au dat-o la pace! Franta-Romania: 1-1

Publicat pe Actualizat pe

Ce inseamna, ca daca nu ne-a placut Romania pe Stade de France, nu suntem patrioti?

Pai, hai sa facem asa: ne inchipuim ca suntem suedezi sau greci (sa zicem) si ne-am uitat in seara asta la Franta-Romania. Dupa 90 de minute, in functie de aspectul jocului, de posesie, de ocazii, de suturi la/pe poarta, de spectacol, cum va imaginati ca am considera rezultatul noi, suedezii sau grecii (fara niciun interes) din fata televizoarelor? INJUST.

In minutele de prelungire, vazand cat de jos e jocul „nationalei” romane, mi-am dorit sa bata Franta. Ar fi cu adevarat pacat sa nu vedem asemenea fotbalisti la Mondialele din Africa de Sud. Noi avem un singur Mutu; si ala pe banca de rezerve. Ei au vreo 3-4 lejer.

M-am plictisit enorm sa aud mereu fix aceleasi comentarii: romanii s-au daruit exemplar, sa nu uitam ca au jucat cu nu stiu ce mare echipa, au avut totusi o ocazie si ceva, s-au aparat foarte bine etc etc. Pai, fratilor, si noi cand mai atacam?? Noi cand vom mai invinge pentru ca atacam, nu pentru ca un Escude inscrie in proprie poarta?!? Iar cand echipa pe care o intalnim nu e mare, o facem noi cu deja celebra expresie: „in ziua de azi nu mai exista echipe mici in fotbalul mondial”.

Franta a inscris de 3 ori in seara asta. O data in poarta lui Coman, o data in poarta lui Lloris si o data din ofsaid. Iar Mitica Dragomir zice ca albastrii au avut mult noroc, ca trebuia sa-i batem. (?!)

In tot meciul, din partea romanilor am vazut 2 driblinguri, atat. Unul – Marica in prima repriza, al doilea – Roman, imediat ce a intrat in locul lui Mara. Mara care, timp de 90 de minute, nu si-a driblat niciodata adversarul direct, pe Evra. NICIODATA!

Surdu a ratat ca un divizionar C la singura mare ocazie romaneasca si ati vazut ce a declarat ulterior: „Am ratat, dar mi-am facut treaba”. Adica un fel de „am fost bun, ba, da-va-n gheata mea!”.

La golul lui Henry, comentatorii TVR au sarit cu gura de zici ca-l impuscasera pe Chivu: „Ofsaid mare la autorul golului, nu se poate asa ceva!!!”. ProSport a scris: „Vârful Barcelonei nu a mai ratat de această dată, aşa cum o făcuse în prima repriză şi a trimis din careul mic fără speranţe pentru bravul Coman.

La primele reluări se părea că atacantul francez e în poziţie clară de ofsaid, dar o filmare dintr-un alt unghi ne arăta că Apostol l-ar fi scos din ofsaid pe ‘Titi’.”

Gazeta Sporturilor: „Deşi arbitrul de margine nu a observat, reluările TV au relevat faptul că atacantul „cocoşilor” se afla într-o poziţie suspectă de ofsaid în momentul în care Gallas i-a trimis mingea cu capul.”

Bai, gazetarilor, nu va e rusine, ma?? Reluarile tv au aratat FOARTE CLAR ca n-a fost nici gram de ofsaid. Golul s-a inscris perfect regulamentar. Unde erati cand s-a intamplat asta? La buda?

Noroc cu niste fundasi ca Rat si Chivu si cu un portar ca Dani Coman, ca in rest, haideti sa fim corecti macar cu noi insine: locul trupei lui Razvan Lucescu nu e la un turneu final. Au fost vreo 2-3 jucatori in primul 11 pe care nu i-as fi vazut in viata mea convocati in lotul largit al „nationalei”!

E-adevarat: pentru Franta, rezultatul e o catastrofa. Dar de ce ar fi asta un trofeu pentru noi?!?

In conditiile unei echipe lipsite de valori si a unei mentalitati gen „pe noi ne-au cotropit toti, ne-au jefuit, ne-au asuprit, ne-am parjolit recoltele si ne-am otravit fantanile ca prostii si uite, n-am murit”, avem exact ceea ce meritam. Cand om vrea mai mult si-om trai secunda de secunda cu convingerea ca putem/meritam mai mult, mai stam de vorba.

Hai, Romania! Dar unde?

P.S.: Excelenta remarca lui Tolo de la GSP: „Am fost pe punctul de a inventa un nou sport. Acela în care tragi pe poartă abia după ce înscrii.”